Co to jest Bullet Journal?
Z roku na rok Bullet Journal cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób widząc przepiękny notes w kropki mówi: „O! Jaki piękny Bullet Journal!”. I może to być prawda, ale nie do końca. Więc pewnie teraz zapytasz: „W takim razie, co to jest Bullet Journal?”. Dzisiejszym wpisem postaram się krótko odpowiedzieć na to pytanie.
Co to jest Bullet Journal?
Bullet Journal może być prowadzony w notesie w kropki. Może być również w notesie w kartkę, linie czy też w całkowicie gładkim. Segregator też się sprawdzi. „Ale jak to?” – pewnie zapytasz. A no tak to. Bullet Journal to nie jest notatnik, notes czy jeszcze inny planner – zwał jak zwał. To metoda planowania/organizacji, która została stworzona przez Ryder’a Carrolla w 2013 roku. Tak na marginesie. Czy wiesz, że Ryder jest synem Jonathana, a Jonathan jest jednym z moich ulubionych pisarzy? 🙂
Na czym polega metoda planowania Bullet Journal?
Najważniejszą rzeczą przy planowaniu tą metodą jest to, że można je całkowicie dopasować do swoich potrzeb. Są osoby, które muszą mieć przygotowany kalendarz już na cały rok, ale są też osoby, którym wystarcza planowanie z miesiąca na miesiąc, czy też z tygodnia na tydzień lub z dnia na dzień. Oryginalnie metoda zakłada tworzenie prostych, praktycznych list zadań na każdy dzień oraz używanie znaczników. Ale Bullet Journal można także łączyć z pamiętnikiem, można także śledzić swoje nawyki, czy tworzyć różnego rodzaju listy – np. z obejrzanymi serialami. Może być prosty albo całkowicie artystyczny. Kombinacji jest naprawdę wiele i tylko od nas zależy jak to będzie wyglądało., mimo iż Ryder propaguje praktyczny minimalizm.
Sam autor metody zaznacza, że dla niego ważne jest, iż jest to system analogowy, który pozwala użytkownikowi zatrzymać się w chwili, doświadczyć „tu i teraz”, nawet mimo planowania i organizowania swojego życia kilka miesięcy do przodu. Można w ten sposób wiele dowiedzieć się o sobie – ja na przykład, krzyżowo analizując różne swoje trackery, dowiedziałam się, że zawsze kiedy idę spać o 5 rano (tak, zdarza się), to następnego dnia, niezależnie od liczby przespanych godzin – zawsze mnie boli głowa.
Jak zacząć?
Wróćmy jednak do początku, do prostoty, minimalizmu. Często dostaję pytania: „Jak zacząć?” oraz „Które naklejki kupić na początku?”. Odpowiadam wtedy: „Na początku nie potrzebujesz naklejek! Na upiększanie i dopieszczanie planowania przyjdzie jeszcze czas” :). By zacząć prowadzić Bullet Journal wystarczy zwykły zeszyt oraz długopis. Potem możesz dodać kilka kolorowych długopisów, by było bardziej różnorodnie ;). Na początku notesu warto zrobić spis treści (i uzupełniać go na bieżąco) oraz indeks, w którym zdefiniujesz co oznaczają poszczególne symbole w Twoim planerze. Ryder tworząc tę metodę stworzył już symbole oraz opisał ich znaczenie – na grafice poniżej znajdziesz jego propozycję. Pamiętaj jednak, że to może być wskazówka, inspiracja do stworzenia przez Ciebie swojego systemu. Systemu, który będzie dopasowany do Ciebie i Twoich potrzeb.
Podsumowanie
Jeśli już masz to określone, to możesz zacząć planowanie! Jak widzisz, potrzeba naprawdę niewiele by stworzyć własny Bullet Journal. Mam nadzieję, że po dzisiejszym wpisie już wiesz czym jest Bullet Journal . Jeśli jednak coś jest nadal nie do końca jasne, to zapraszam do kontaktu :).
Pod kategorią: Podstawy planowania możesz zapoznać się z innymi wpisami, w których poruszam to zagadnienie.